Galaktyka w Trójkącie

16-09-2016 godzina 02:02. Przeprowadziłem sesję fotograficzną galaktyki M 33  w konstelacji Trójkąta za pomocą teleskopu SW 200/1000 i Canona 300 d modyfikowanego.
Łączny czas ekspozycji 65 minut.

Wikipedia podaje:

Galaktyka w Trójkącie jest Galaktyką spiralą odległą około 3 miliony lat świetlnych od Ziemi. Skatalogowana jako Messier 33 lub NGC 598 . Galaktyka Triangulum jest trzecim co do wielkości członkiem Lokalnej Grupy Galaktyk, za Drogą Mleczną i Galaktyką Andromedy . Jest to jeden z najbardziej odległych obiektów nieba, które można jeszcze oglądać gołym okiem. Galaktyka jest najmniejszą galaktyką spiralną w Grupie Lokalnej i uważa się ją za satelitę Galaktyki Andromedy ze względu na ich interakcje, prędkości i bliskie położenie na nocnym niebie.

Ciekawe informacje znalezione na temat M 33:

  • Główne ramię spirali północnej zawiera cztery duże obszary HII , podczas gdy ramię południowe ma większe skupiska młodych, gorących gwiazd.
  • Szacowana częstość eksplozji supernowych w Galaktyce Trójkąta wynosi średnio jeden wybuch na 147 lat. W 2008 roku w Galaktyce Trójkąta zidentyfikowano w sumie 100 pozostałości po supernowych, z których większość znajduje się w południowej połowie spiralnej galaktyki.
  • W tej galaktyce zidentyfikowano około 54 kuliste gromady, ale rzeczywista liczba może wynosić 122 lub więcej. Potwierdzone gromady mogą być o kilka miliardów lat młodsze od gromad kulistych w Drodze Mlecznej, a wydaje się, że tworzenie się skupisk w ciągu ostatnich 100 milionów lat wzrosło. Wzrost ten jest skorelowany z napływem gazu do centrum galaktyki. 
  • W 2007 roku wykorzystując dane z Obserwatorium Rentgenowskiego Chandra w galaktyce wykryto czarną dziurę o masie 15,7 razy większej od Słońca. Czarna dziura nazwana M33 X-7, krąży wokół gwiazdy towarzyszącej, którą zaćmiewa co 3,5 dnia. Jest to najbardziej masywna znana czarna dziura.